Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Me too, you too, he, she, it too?

11. 09. 2023 7:00:00
Onen režisér nebo producent, starý sviňák, evidentně zneužil svého postavení, ale je padouchem jen on? Není, do slušné společnost nepatří ani jeden z nich. Na jejím místě bych mlčel jako hrob.

Není to poprvé, co píšu na tohle téma. Moc se mi líbil rozhovor mé oblíbené autorky Terezy Matějčkové v Echu, v kterém zpovídaná žena Svenja Flaßpöhler řekla to, co by si žádný muž nemohl dovolit říct. Že totiž herečka, která byla po vůli režisérovi, aby získala vysněnou roli, by si po těch létech vůbec neměla stěžovat. Já zkusím ještě přitvrdit: Ona v podstatě prodala své tělo, aby získala větší než malý prospěch: slávu a peníze! A možná ta noc ovlivnila celou její kariéru. Třeba získala nejen tuto roli, díky níž dostala jinou, za kterou obdržela Oscara a stala se tak velmi vyhledávanou a skvěle placenou umělkyní. Vkrádá se otázka: neudělala to pokaždé? A možná to udělala i v případech, kdy nakonec roli nezískala, protože se našla ještě šikovnější kolegyně. V každém případě se na začátku v podstatě zachovala jako prostitutka a dnes nejen, že se za to nestydí, ale veřejně o tom mluví a svět místo, aby ji odsoudil, tak ji má za chudinku, která musela snášet to tlusté producentské prase. Onen režisér nebo producent, starý sviňák, evidentně zneužil svého postavení, ale je padouchem jen on? Není, do slušné společnost nepatří ani jeden z nich. Na jejím místě bych mlčel jako hrob.

Další vtipná historka je skandál kolem skupiny Rammstein. Pořádali prý „castingy“, na kterých se vybíraly grupies – tedy děvčata, kterou budou „obveselovat“ hudebníky před i po koncertech. Sex, alkohol a bílý prášek. Ten stejný, co je i není v Brně na radnici

Obecně se má zato, že si ženy podvědomě vybírají silné a úspěšné muže, kteří budou schopni je ochraňovat a postarat se o ně i jejich potomstvo, zatímco muži preferují ženy vnadné, které jim to potomstvo s největší pravděpodobností zajistí.

Pokud tedy v případě Rammsteinů dámy coby můry obletovaly zdroj světla, je jen jejich chybou, že přiletěly moc blízko a spálily si křídla. V případě, že netušily, co je čeká, pak jsou na tom mentálně asi tak jako ty můry.

Jestliže není přítomno násilí a nevhodné chování mužů je podpořeno neuváženém jednáním žen, pak by soud měl použít otřepanou formulaci: „mohla a měla předpokládat...“ a takové žaloby zamítat.

Veřejné mínění, a hlavně chování těch, kteří mohou ovlivnit kariéru obviněných mužů, to je ovšem něco jiného. Pošpiněné jméno se čistí léta a mnohdy se to už nikdy nepovede, protože přece na každém šprochu... Pokud se jedná o ty ženy, ony nepodlehly těm sviňákům, ony podlehly vlastní touze po slávě a penězích. Doporučil bych řešení, které na rameni milady de Winter nabízí Alexandre Dumas, aby každý věděl, co jsou zač. Protože jaký je rozdíl mezi prostitutkou a onou shora nejmenovanou herečkou? Pravidelnost takového jednání? Výše odměny?

A teď to celé postavím na hlavu a použiju k tomu kauzu poslaneckých trafik. Na čem je založena politika? Na kompromisech a dojednávání shody propletencem ústupků a protislužeb. Vy podpoříte náš návrh a za to my podpoříme ten váš. Když tato prvobytně pospolná směna nestačí, přichází na řadu nabídka členství ve výborech, ve správních radách, posty na ministerstvech a podobně. Není to vždycky úplatek v krabici od vína, ale je to v podstatě totéž. Nemusí se nám to líbit, ale tak to chodí. Na celém světě a v celé historii lidstva je to tak, jen kulisy se mění. Kde je ta hranice, kdy už je to nemravné? Zrada vlastní partaje? Zrada hlásaných ideálů? Opoziční smlouva? Nebo, je to spíš tak, že by se to mělo dělat méně okatě, protože není problém krást, problém je nechat se u toho chytit?

Měl by si muž najít nevidomou souchotinářku? Je žena poctivě zamilována pouze v případě, že si vezme nemocného a neplatného muže, jinak bude podezřívána ze zlatokopectví? Nehledáme snad všichni pro sebe, své blízké a své potomstvo to nejlepší? Ne všichni producenti mají 130 kil, a ne všichni režiséři jsou staří a oškliví...

Svět se nemění, mění se jen „ta jediná správná“ reakce na něj.

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 11.9.2023 7:00 | karma článku: 29.82 | přečteno: 617x

Další články blogera

Ondřej Šebesta

Vlastní branka ODS

Jistě se shodneme na tom, že uklízečka, která zapomněla zavřít okno a z laboratoře ulétl nakažený netopýr, č. 19 takovou černou labuť způsobila. Okolnost nepředpověditelná a naprosto zásadní, která negativně ovlivnila celý svět.

4.12.2023 v 7:00 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Odbory nebo teroristická organizace?

Dalo by se říci, že už není zač bojovat a že tedy odbory ztratily až na výjimky svůj raison d'être. To se ovšem nelíbí dobře placeným bossům, kteří už dáno vyměnili montérky za více či méně dobře padnoucí obleky.

29.11.2023 v 7:30 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 323 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Mladí houby vydrží...

Stěžování bávalo přiznáním k lenosti či neschopnosti, zatímco dnes se každý svými psychickými problémy chlubí. Dnes jsou na všechny nešvary diagnózy, nikdo není neukázněný, ale má ADHD, nikdo není hloupý nebo líný...

27.11.2023 v 7:00 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 335 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Víte kolik bere kolega?

Je to pořád stejné, stále se opakují snahy (v očích levičáků spravedlivěji) přerozdělit bohatství, které naše společnost vytváří. Posouvají odměňování od zásluhového k nárokovému a tím přibližují hospodářský kolaps.

20.11.2023 v 7:00 | Karma článku: 38.04 | Přečteno: 4017 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 563 | Diskuse

Jan Pavelec

Anti-populisté vymýšlejí stále nové "geniální" mediální zkratky a ČT jen dělá co umí.

Nejhorší lží je pravda vytržená z kontextu. Např. je pravdou, že návratem POZE na faktury se nezmění nic na tom, že výrobu této zelené energie dotují i v současnosti (kdy se POZE neplatí) odběratelé nepřímo svými daněmi.

7.12.2023 v 12:35 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 380 | Diskuse

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 115 | Diskuse

Josef Nožička

Rozvrátí Miroslav Kalousek eurokandidátku SPOLU?

Svým rozhodnutím kandidovat do Evropského parlamentu způsobil Miroslav Kalousek mnohým politikům z koalice SPOLU nečekané trauma.

7.12.2023 v 10:40 | Karma článku: 33.90 | Přečteno: 756 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?

Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.

6.12.2023 v 20:47 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 562

Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...