Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 8. prosince 2023 Květoslava

Naše vláda je bojí o každý hlas, a proto nevyhraje příští volby

10. 07. 2023 7:00:00
Proč máme ze státního rozpočtu dotovat soukromé dopravce, kteří své služby stále zdražují, přestože tuto slevu od státu inkasují? Takže ne, že je rušena předčasně, naopak firmy dostaly od této rozhazovačné vlády 7-8 měsíců navíc!

Kdo sleduje mé texty pravidelně, musel si všimnout, jak mé nadšení z vyhraných parlamentních voleb 2021 postupně vychladlo. Stále jsem rád, že je nevyhrál bezcharakterní loupežník, ale to je tak asi všechno. Není možné se do nekonečna vymlouvat na to, že tato vláda převzala snědený krám, že se musí potýkat s následky roků poznamenaných čínskou chřipkou, že vypukla energetická krize, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu a že nám tu zlý stařík zanechal neodvolatelného guvernéra ČNB, který by měl být za svou nečinnost natažen na skřipec. Tím vším se dá ospravedlnit jen část momentální situace. Také mě čím dál méně zajímá, že je jistě složité se v koalici pěti subjektů dohodnout. Dějí se neodpustitelné věci, díky kterým se světélko v našem ekonomickém tunelu stále zmenšuje.

Předně nikdy neměla ODS zvednout ruku pro zrušení superhrubé mzdy bez náhrady, která by toto opatření učinila rozpočtově neutrálním.

Dále naprosto nechápu, proč windfall TAX neplatila pro rok 2022. Takto se z toho stal naprosto bezzubý nástroj, za jehož prosazení vůbec nemělo smysl bojovat. Příjem do rozpočtu bude minimální.

Sleva na spotřební dani z nafty měla být zrušena k 1.1.2023, protože v té době již ceny pohonných hmot byly zpět – prakticky na úrovní před krizí. Argument opozice, že s tím firmy počítaly na celý rok, mi přijde směšný. Proč máme ze státního rozpočtu dotovat soukromé dopravce, kteří své služby stále zdražují, přestože tuto slevu od státu inkasují? Takže ne, že je rušena předčasně, naopak firmy dostaly od této rozhazovačné vlády 7-8 měsíců navíc!

Vláda se z nejasných důvodů pustila do snížení počtu sazeb DPH a teď bude probíhat nekonečná debata o tichém víně, hlučné kojenecké vodě a dalších ptákovinách. Do rozpočtu to nepřinese nic.

Zvýšení daně z nemovitosti jsem obhajoval už vícekrát. Používám jednoduchou logiku: není možné za byt v Praze u metra v tržní hodnotě tří milionů platit 300 korun ročně. Zvýšení o 100 % by znamenalo 600 korun, tedy ani ne o jednu korunu denně navíc. To zvládne i bába Dymáková! Naštvat samosprávy návrhem, že by tato daň měla jít z poloviny do státního rozpočtu, byla hloupost, ale musí se o to pochopitelně snížit příjmy obcí ze státního rozpočtu.

Na internetu jsem se dočetl, že realizace úsporného balíčku přijde průměrnou rodinu přibližně na 7 600 korun ročně. Neumím to zkontrolovat, ale umím to vydělit počtem dní v roce: dělá to 21 korun denně, tedy polovinu jednoho piva denně. Proč o tom vůbec debatovat?

Díky předchozí vládě populistů jsme se dostali do výjimečné situace, kdy platy ve státní správě jsou vyšší než v soukromé sféře. To je zcela nezdravý stav, kterým si Agrohnutí kupovalo hlasy. Totéž platí pro penzisty. Za předchozí vlády se mimořádnými příspěvky a valorizacemi zvýšil poměr penzí vůči platům. To je sice dlouhodobě žádoucí, ale v současné situaci si to nemůžeme dovolit. Důvod byl zřejmý: hlasy důchodců, kteří začínají být díky demografickému vývoji dominantní voličskou skupinou. Pokud vláda nenajde odvahu říct to nahlas, že na to prostě nemáme a dál porostou mandatorní výdaje, tak se brzy dostaneme do situace, že při tvorbě státního rozpočtu nebude o čem rozhodovat, všechno bude předem dané.

Tyto argumenty platí v ještě větší míře pro všechny proletáře a odboráře, kteří se konečně spojili. Pokud vláda podlehne jejich tlaku, tak inflaci nikdy nezkrotí, nýbrž bude dále přiživovat. To bude ale chtít koule! Uvidíme, jestli se nějaké ve vládě najdou, nebo se bude jen do nekonečna opatrně lavírovat a vysílat signály, abychom nikoho nenaštvali...

Obsah obrázku savec, velká kočka, tygr, zvířata ve volné přírodě  Popis byl vytvořen automaticky

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 10.7.2023 7:00 | karma článku: 11.63 | přečteno: 480x

Další články blogera

Ondřej Šebesta

Vlastní branka ODS

Jistě se shodneme na tom, že uklízečka, která zapomněla zavřít okno a z laboratoře ulétl nakažený netopýr, č. 19 takovou černou labuť způsobila. Okolnost nepředpověditelná a naprosto zásadní, která negativně ovlivnila celý svět.

4.12.2023 v 7:00 | Karma článku: 13.52 | Přečteno: 556 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Odbory nebo teroristická organizace?

Dalo by se říci, že už není zač bojovat a že tedy odbory ztratily až na výjimky svůj raison d'être. To se ovšem nelíbí dobře placeným bossům, kteří už dáno vyměnili montérky za více či méně dobře padnoucí obleky.

29.11.2023 v 7:30 | Karma článku: 17.57 | Přečteno: 323 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Mladí houby vydrží...

Stěžování bávalo přiznáním k lenosti či neschopnosti, zatímco dnes se každý svými psychickými problémy chlubí. Dnes jsou na všechny nešvary diagnózy, nikdo není neukázněný, ale má ADHD, nikdo není hloupý nebo líný...

27.11.2023 v 7:00 | Karma článku: 21.07 | Přečteno: 335 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Víte kolik bere kolega?

Je to pořád stejné, stále se opakují snahy (v očích levičáků spravedlivěji) přerozdělit bohatství, které naše společnost vytváří. Posouvají odměňování od zásluhového k nárokovému a tím přibližují hospodářský kolaps.

20.11.2023 v 7:00 | Karma článku: 38.04 | Přečteno: 4017 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jakub Moravčík

Porušil zastupitel Bělica ústavní práva občanů?

Ještě v tuto chvíli, kdy vydávám tento blog, probíhá zasedání zastupitelstva moravskoslezského kraje. A děly se tam dnes věci.

7.12.2023 v 14:26 | Karma článku: 8.71 | Přečteno: 572 | Diskuse

Jan Pavelec

Anti-populisté vymýšlejí stále nové "geniální" mediální zkratky a ČT jen dělá co umí.

Nejhorší lží je pravda vytržená z kontextu. Např. je pravdou, že návratem POZE na faktury se nezmění nic na tom, že výrobu této zelené energie dotují i v současnosti (kdy se POZE neplatí) odběratelé nepřímo svými daněmi.

7.12.2023 v 12:35 | Karma článku: 21.84 | Přečteno: 381 | Diskuse

Vít Klíma

Propluje či nepropluje EU mezi Scyllou a Charybdou?

Evropa dnes proplouvá mezi vnitřními sociálními otřesy a další vlnou migrace. Specifikou této migrační vlny je, že migrantům nejde ani tak o „dobré bydlo“, jako primárně potrestat nás, Evropany za naši věrolomnost.

7.12.2023 v 11:05 | Karma článku: 9.21 | Přečteno: 115 | Diskuse

Josef Nožička

Rozvrátí Miroslav Kalousek eurokandidátku SPOLU?

Svým rozhodnutím kandidovat do Evropského parlamentu způsobil Miroslav Kalousek mnohým politikům z koalice SPOLU nečekané trauma.

7.12.2023 v 10:40 | Karma článku: 34.06 | Přečteno: 759 | Diskuse

Lubomír Sedlák

Nakolik za svou smrt mohl sám prezident Kennedy?

Před časem jsem na těchto stránkách psal, jak jsem trochu s nedůvěrou přistupoval k jednomu z dalších českých dokumentárních filmů o Miloši Formanovi uváděnému v televizi.

6.12.2023 v 20:47 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 420 | Diskuse
Počet článků 361 Celková karma 17.48 Průměrná čtenost 562

Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Nádor ho připravil o část úst, teď Kvasnička míří do Událostí. Výzvu přijímám, říká

Moderátor Josef Kvasnička (51) v minulosti kvůli zhoubnému nádoru v čelisti přišel o čtvrtinu úst a zubů a musel se...