Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Arogance a versus tolerance

17. 07. 2017 7:00:00
Se stejnými zkušenostmi se mi svěřil i Švýcar žijící trvale v Praze, který si na českých úřadech se svou trochu bizarní češtinou zažívá své: „Máňo, pocém, já tomu chlapoi nerozumim!“ Styděl jsem se!

Kdo cestuje po USA musí si zvyknout, že ho při každém setkání s domorodcem čekají dvě otázky. „Jak se dnes máte?“ a „Odkud jste?“ Je dobré vědět, že ta první vlastně ani dotazem není, protože ve skutečnosti tazatel po odpovědi netouží, je to jen zdvořilostní fráze místo pozdravu. Jako když přijdete na vesnici do hospody, výčepní se vás zeptá „Tak jak to jde?“ a vy odpovíte nepublikovatelnou kletbou. To ale v Americe nejde, protože i kdyby vám zrovna diagnostikovali nevyléčitelnou chorobu a manželka rozmlátila vaše fungl nové Ferrari, musíte odpovědět pozitivně.

Pravdivá odpověď na druhou otázku vyvolá povytažené obočí a citoslovce údivu: „waw!“ nebo „great!“. Přestože tazatel vysoce pravděpodobně netuší, kde leží naše banánová republika, nešťourejte v tom a nesnažte se vysvětlovat, že hned vedle Německa, protože tím jen vyvoláte dotazy typu: „a vy máte svojí řeč, nebo mluvíte německy?“

Pokud se na tomto místě někdo z laskavých čtenářů rozčiluje nad nevzdělaností běžného obyvatele Středozápadu, tak doporučuji obstarat si tužku, kus papíru, sednout si na verandu a napsat pod sebe jména 50ti států Unie. Pokud se vám to podaří a přitom nejste učitelem zeměpisu, tak máte právo pronést lamentaci na téma amerického školství.

Asi to nějak souvisí s arogancí velkých a mindrákem malých národů, ale podobné pocity mívám také při užívání cizích jazyků na cestách. Nejsem Shakespeare, ani Schiller, ale dokážu se v obou jazycích docela slušně dorozumět. Jeden by si mohl naivně myslet, že vaši snahu druhá strana ocení, obzvláště, když sama zpravidla zvládá s většími či menšími obtížemi pouze svou mateřštinu. Že třeba zpomalí kadenci, přejde do spisovnější verze jazyka, případně ti nejvtipnější zestruční svou řeč na samou podstatu. Ne, to se zcela jistě nestane. Místo toho je ten druhý často nevrlý, protože vůbec nechápe, že mohou být na světě lidé, kteří nehovoří anglicky (německy, ....), jako rodilý mluvčí. Při pohledu na mapu světa by museli zjistit, že naopak pro naprostou většinu obyvatel planety země není angličtina (němčina, ....) mateřským jazykem.

Bohužel se mi se stejnými zkušenostmi svěřil i Švýcar žijící trvale v Praze, který si na českých úřadech se svou trochu bizarní češtinou zažívá své: „Máňo, pocém, já tomu chlapoi nerozumim!“ Styděl jsem se!

Ale buďme pozitivní. Na pochodu do Santiaga de Compostela jsme zjistili, že (stejně jako každý) táhneme na zádech pár zbytečných věci. V malém španělském městě jsme zašli na poštu a během pár minut s úsměvem odeslali balík, ač dáma za šaltrem neovládala žádný cizí jazyk a naše španělština stačí tak na objednání noclehu a jídla v restauraci. Představil jsem si Španěla ve stejné situaci například v Milevsku. Je to jako všechno - o ochotě a toleranci.

S tím souvisí i profesní arogance. Tím mám na mysli fakt, že odborník na cokoli nechápe, že my ostatní na jeho obor zrovna machry nejsme. Počínaje od ajťáků, přes další profese a řemesla, se kterými se denně setkáváme. Ti lidé zřejmě nechápou, že kdybychom byli v jejich práci dobří, nemuseli bychom se je o jejich služby prosit a pak jim za ně platit. Jejich úkolem není nás své řemeslo naučit, ale poskytnout nám za naše peníze perfektní službu.

Já sám mám ostatně také špatné svědomí. Kdysi jsem v přítomnosti téměř osmdesátileté maminky mé ženy vybíral peníze z jednoho z prvních bankomatů. Ona tuhle vymoženost viděla poprvé v životě, nechápala a já se smál jak hloupej. Dnes patřím sám k těm, kteří pomalu přestávají chápat. Buďme trpěliví a tolerantní k těm, kteří se snaží a moc jim to nejde.

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 17.7.2017 7:00 | karma článku: 29.00 | přečteno: 1021x

Další články blogera

Ondřej Šebesta

Teror se přivalil do Prahy

Je to neúcta k zákonům, která je u nás obvyklá počínaje nejvyššími místy, je to náš sklon k pragmatismu, což je pouze hezké slovo pro vyčůranost. Děláme prostě jen to, co je pro nás dobré, poskytuje výhodu, či odvrací diskomfort.

20.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 13.24 | Přečteno: 968 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Emotikony

Vytrácí se totiž důležité složky mluvené řeči jako je mimika a dikce hovořícího. To všechno nám umožňuje rozpoznat s jakou emocí řečník mluví a jsme schopni mu odpustit ironii, případně pochopit a odpustit i nepovedený vtip.

13.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 4.33 | Přečteno: 108 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Jaromír do třetice

Slezský bard se nechal vyfotit s Kanimurou. Nebyla to náhoda a fotka nebyla zneužita, protože o něm pak pro média prohlásil, že je to sympaťák. Svou popularitou a autoritou pomáhá legitimizovat polovičního nácka v žoldu bůhvíkoho!

6.11.2017 v 7:00 | Karma článku: 12.94 | Přečteno: 373 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Švejnar do Strakovky nebo na Hrad?

Jan Švejnar uvažuje o kandidatuře a pokud nezíská podporu, tak ji na posledních chvíli opět zruší, nebo do toho půjde a nedostane významný počet hlasů. S majitelem Agrofertu a ANO v zádech by ovšem situace vypadala úplně jinak!

30.10.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 364 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavla Temrová

Jak udělat z chudé babičky paní domácí a z dědy rentiéra

I když vláda seniorům polepšila vyššími důchody, mnoho z nich se musí i nadále uskromňovat, aby poplatili, co potřebují. Přitom by tomu tak být někdy nemuselo. Věc je o „zlatém vejci“, které jeho majitel nevidí.

22.11.2017 v 16:23 | Karma článku: 10.12 | Přečteno: 656 | Diskuse

Josef Hejna

V zátoce sviní?

Záměrně to jméno v nadpise píšu malým písmenem, protože ty svině asi plavou v politice, ale kdo ví... Zátoka sviní je asi věčná.

22.11.2017 v 13:00 | Karma článku: 7.63 | Přečteno: 368 | Diskuse

Jan Berwid-Buquoy

Šlechetné umění kouřit

Lidstvo musí mít bezpodmínečně nějakého obětního beránka, aby mělo možnost si na něm ukájet své komplexy méněcennosti. Když už to dnes není dost dobře možné pronásledovat Židy, protestanty nebo černochy, či Indiány...

22.11.2017 v 12:55 | Karma článku: 20.53 | Přečteno: 404 | Diskuse

Karel Trčálek

Prezident Zeman volební kampaň nevede, jeho úderka ano

Tak nevím, je nadpis tohoto článku ideově správný? Čí potlesk sklidím a koho rozhněvám tak, až mi upřímně řekne, co si o mně myslí? To jsou zase moudra, co?

22.11.2017 v 12:01 | Karma článku: 10.92 | Přečteno: 226 | Diskuse

Jitka Přikrylová

Proč pro skupinová znásilnění dětí v Evropě hashtag MeToo neplatí?

Na jedné straně hysterie krásek z hollywoodského sexy průmyslu na filmy, co s perfektním make-upem se vžily do role oběti. Po dvaceti letech si vzpomenou, jak jim kdosi sahal na kolínko. A hned se ozve další: „Mně taky!“

22.11.2017 v 11:38 | Karma článku: 43.36 | Přečteno: 2307 | Diskuse
Počet článků 40 Celková karma 17.20 Průměrná čtenost 863

Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.