Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Populismus - definice a důsledky

19. 06. 2017 7:00:00
Jsem přesvědčen, že populista vlastně nemá skutečné politické ideály, prostě si zvolí tu stranu, které bude snadné se zmocnit. Pokud by v té době nebyla žádná „volná“ jiná strana, tak si ji založí. Lépe, než strana vypadá "hnutí".

Podíval jsem se do Wikipedie na definici a našel jsem tam krom jiného:

Populisté tvrdí, že zvolené elity (strany) nereprezentují lid a sledují jen své vlastní zájmy. Využívají tedy antistranického sentimentu, který se objevuje ve společnosti zklamané z politiky. Populistické strany poté samy sebe stylizují do role nestranické, téměř nepolitické a neelitní organizace, která má za cíl odstranit vládnoucí elity a začít reprezentovat zájmy lidu. Populisté tak nekritizují demokracii jako takovou, ale pouze stávající vládnoucí elitu a stranický systém. I proto populistické strany často zdůrazňují a prosazují prvky přímé demokracie.

Já bych k tomu dodal, že typická je také absence konkrétního programu, která je nahrazena tím, že se lidu dává to, po čem touží a říká to, co chce slyšet. Například kancléřka Merkelová je proslulá tím, že krade svým politickým oponentům témata. Naprosto nedbá na svůj vlastní stranický program (v jejím případě lidovecký) a klidně uchopí populární téma například z programu socialistů a začne je hlásat, jako své vlastní. Časté je také chování, které určují včerejší průzkumy veřejného mínění. A to nemusíme chodit až do Ameriky, o to se přeci pokoušel už Jiří Paroubek.

Jde jen o to, kam až je takový populista ochoten zajít. Extrémním příkladem budiž Adolf, který nabídl Němcům po prohrané první válce a potupném Versaillském míru, nový důvod k hrdosti, totiž nadřazenost germánské rasy, v době hospodářské krize a enormní inflace práci, ochranu před šířící se bolševickou revolucí a nakonec označil i ty, kteří za všechno to jejich neštěstí mohou - Židy. Jak to dopadlo, víme.

Dále mi chybí v definici fakt, že populista používá politiku a voliče pouze jako výtah k moci a uspokojení svých vlastních mocenských ambicí. Jsem přesvědčen o tom, že populista vlastně nemá skutečné ideály, prostě si zvolí tu stranu, které bude snadné se zmocnit. Pokud by v té době nebyla žádná „volná“ jiná strana, tak si ji založí.

Zmíněná nespokojenost s dosavadními stranickými elitami je celosvětová. Tradiční systémy dvou stran v Británii a USA dostávají trhliny, o Evropě ani nemluvě. Čím to je? Domnívám se, že tradiční strany a hlavně jejich představitelé postupně porušili všechna pravidla a svou bezbřehou hamižností a bezcharakterností voliče naštvaly.

Prvky přímé demokracie vypadají velmi lákavě, však je možné se ohánět Švýcarskem. Problém je v tom, že nejsme jako Švýcaři, kteří jsou schopni si dobrovolně odhlasovat neprodloužení zákonem stanovené dovolené, protože by to snižovalo konkurenceschopnost jejich výrobků. Jak by to dopadlo u nás, jsme mohli vidět při přímé volbě prezidenta. V ČR se tématu přímé volby chopil cizinec, který vykřikoval Čechy Čechům. Je to úsměvné? Nikoli, je to nebezpečné!

V definici je napsáno, že populisté demokracii (otevřeně) nekritizují, ale ve svém důsledku to není nic jiného - rozkládají ji a přinášejí místo ní diktaturu. Veřejně říkají, že to bude diktatura lidu, ale ve skutečnosti je tomu jinak. Pravdu se dozvíme teprve, když už je pozdě.

Jsme jako ta žába v nádobě, které začali ohřívat vodu. Zprvu si libovala, jak je to příjemné a když už byla voda příliš horká, nedokázala vyskočit. Nepoznala okamžik, kdy měla vyskočit a pak už byla příliš omámená a otupělá, že se nakonec uvařila. Poznáme ten okamžik my?

Autor: Ondřej Šebesta | pondělí 19.6.2017 7:00 | karma článku: 21.52 | přečteno: 1308x

Další články blogera

Ondřej Šebesta

Vodní skútr – mrtvolostroj

Před zahájením soudního přelíčení se předseda ujme slova: „Obdržel jsem od žalující strany úplatek ve výši 100.000 a od strany žalované 80.000. Navrhuji, aby strana žalovaná dorovnala ten rozdíl, aby byla zaručena nestrannost soud

21.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 19.43 | Přečteno: 552 | Diskuse

Ondřej Šebesta

V jejich botách jsme nechodili!

Mohu ještě věřit básníkovi, který má plnou hubu pravdy a přitom se netají svými xenofobními postoji? Jak by si asi rozuměli Vysockij s Okamurou? Mám se kamarádit s někým, jehož jméno je v registru svazků? Kdo z nás může soudit?

14.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 10.90 | Přečteno: 288 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Svatý otec reformátorem – není to protimluv?

Církev (organizace) je důležitější, než víra samotná. Kdo chce stoupat v polovojenské hierarchii, kde je disciplína na prvním místě, musí s vlky vít a hlavně dělat církevní politiku. Upřímná a poctivá víra přitom není podmínkou.

7.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 15.94 | Přečteno: 943 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Mlžení je jen mírnější výraz pro lež

Řetězce si dělají i nadále co chtějí, výrobcům platí mizerné výkupní ceny a své dodavatele vydírají vymýšlením požadavků na slevy. Nejsem proti volnému trhu, jen jsem přesvědčen, že před započetím hry je nutné nalajnovat hřiště.

31.7.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 262 |

Další články z rubriky Politika

Adam Mikulášek

Na okupaci 1968 se podíleli i krajané Merkelové z NDR

A východoněmecký vůdce Walter Ulbricht byl jeden z nejtvrdších kritiků našich reforem z jara a léta 1968, na rozdíl od maďarského Kadára, jenž byl přece jen drobátko smířlivější.

21.8.2017 v 16:18 | Karma článku: 17.29 | Přečteno: 303 | Diskuse

Michal Ledwoń

Kdyby nebylo Února 48, možná by…

Možná bychom nedělali scény z toho, že žena v autobuse, která nikomu neubližuje, má na hlavě šátek, a naši místostarostové by nevolali policejní hlídky, aby legitimovaly cizince černé pleti.

21.8.2017 v 16:03 | Karma článku: 9.17 | Přečteno: 260 | Diskuse

Jiří Paroubek

S esšálkama ven, pane Hartmane z ČRo

Je dobré se o některých věcech dozvědět až s několikadenním či několikatýdenním odstupem. Já jsem byl na komentář Petra Hartmana v Českém rozhlasu z 27. června upozorněn až před pár dny.

21.8.2017 v 15:50 | Karma článku: 10.76 | Přečteno: 353 | Diskuse

Petr Hannig

Ve válce je jasné, kdo je kdo, aneb ti, kteří to spískali se zavčas někam vypaří

Dnes, 21. srpna jsem chtěl psát o tom, jak nás před 49 lety napadla vojska těch, s nimž jsme byli ve vojenské alianci. Jenže do toho přišla Barcelona, Finsko a musím se vyjádřit zase k tomu, před čímž už varuji mnoho let.

21.8.2017 v 15:42 | Karma článku: 33.76 | Přečteno: 652 | Diskuse

Petr Bláha

Brzy zapomínáme na 21.srpen 1968. Tehdejší "Běž domů Ivane" by dnes nahradilo mnoho lidí.

Je datum 21.8.1968 a do naší krásné země přijíždění vojska Varšavské smlouvy v čele s ruskou verbeží. Všichni chtěli, aby co nejdříve vypadli, ovšem dnes se zdá dosti lidem, že by nebylo od věci ruské "kamarády" znovu přivítat.

21.8.2017 v 15:18 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 524 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 18.88 Průměrná čtenost 877

Jsem autorem časopiseckých sloupků, tří sbírek anekdot, monografie o herci a spisovateli Pavlu Boškovi, několika dokumentárních filmů z cest do Afriky a USA, spoluautorem knihy rozhovorů s Nestory české advokacie a cestovních deníků z poutí do Santiaga de Compostela. Překládám knihy a dramata z němčiny. Věnuji se aktivně folkové hudbě, jsem autorem asi padesáti písniček, které jsou pravidelně prezentovány v Balbínově poetické hospůdce.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.